Ai pensie privata?
Daca lucrezi in armata sau politie ai dreptul sa alegi ce fond de pensii doresti.

Tagliatelle cu somon si crab

23 February 2012

O reteta de tagliatelle cu somon si crab din: ceapa verde, usturoi, somon afumat, ulei de floarea soarelui, smantana, vin alb, carne de crab, file de somon, suc de lamaie, tagliatelle negre, busuioc si rosii.

Ingrediente:Tagliatelle cu somon si crab

  • 1 legatura de ceapa verde
  • 1 catel de usturoi
  • 150 g somon afumat
  • 3 linguri ulei de floarea soarelui
  • 300 ml smantana
  • 100 ml vin alb
  • 200 g carne de crab
  • 400 g file de somon
  • suc de lamaie
  • 500 g tagliatelle negre
  • 1 mana frunze de busuioc
  • 5 rosii

 

Mod de preparare:

Se toaca usturoiul si ceapa verde. Se taie fasii somonul afumat. Se incinge intr-o tigaie o lingura de ulei; se prajesc ceapa verde si usturoiul. Se adauga somonul afumat si se prajesc putin impreuna.

Se toarna smantana si vinul alb si se lasa sa fiarba toate la foc moale circa 8 minute. Se adauga carnea de crab, sare si piper. Se taie cuburi somonul. Se stropeşte cu suc de lămâie, sare şi piper. într-o a doua tigaie se încing 2 linguri de ulei şi se prăjeşte somonul cca 5 min. pe fiecare parte.

Se fierb pastele într-o cantitate mare de apă cu sare. Se taie fâşii busuiocul şi se presară în sos. Se spală roşiile şi se taie cubuleţe. Se scurg pastele şi se repartizează pe farfurii (de preferinţă albe). Se toarnă sosul şi se aşază cu­buri de somon şi de roşii.

Tagliatelle cu somon si crab

Tagliatelle cu somon si crab

Pofta buna!

 

Alte retete:

Limba cu porumb
Cocktail Tropical Heat
Budinca de orez cu lapte
Plăcintele moldoveneşti de miel
Salata de avocado si telina

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

One Response to Tagliatelle cu somon si crab

  1. Felicia on 1 April 2012 at 20:56

    Fara somon si crab nu merge?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*