Ai pensie privata?
Daca lucrezi in armata sau politie ai dreptul sa alegi ce fond de pensii doresti.

Plăcintă cu peşte afumat

18 February 2012

O reteta de placinta cu peste afumat din: faina, unt, oua, sare, margarina, peste afumat dezosat, ardei grasi, piper, oua si migdale.

Ingediente:Plăcintă cu peşte afumat

  • 250 g faina
  • 125 g unt
  • 2 oua
  • sare
  • 1 lingura cu margarina

pentru umplutura:

  • 350 g peste afumat dezosat
  • 2 ardei grasi (unul verde, altul rosu)
  • piper

pentru decor:

  • 1 oua
  • migdale sarate si prajite

 

Mod de preparare:

Pentru aluat, frămânţi bine făina cu untul, ouăle bătute cu un praf de sare şi cu 2 linguri de apă rece. Mai pui făină dacă e necesar (eu am mai pus 3-4 linguri). Aluatul astfel obţinut, îl înveleşti într-o folie de plastic şi îl laşi la frigider 30 de minute. între timp, cureţi peştele (eu am folosit macrou afumat) de pieliţă, îl dezosezi şi îl rupi în bucăţi.

Cureţi mărul de coajă, îl tai în bucăţi mici, alături de ardei şi de usturoi sau toci totul la ro­bot. Potriveşti de sare şi de piper, după gust. întinzi aluatul pe masa presărată cu făina. în mijlocul foii, întinzi amestecul cu leguime, măr şi peşte. Rulezi cu mare grijă.

Aşezi colacul astfel obtinut într-o formă de tartă unsă cu margari­nă. Crestezi aluatul din loc în loc în formă de zig-zag. Ungi colacul repede cu ou bătut, presari mig­dale tăiate bucăţi şi coci la cuptor aproximativ 25-30 de minute, la 180 de grade Celsius.

După un sfert de oră, acoperi co­lacul cu o folie de aluminiu, apoi verifici după 15 minute, dacă s-a copt.

Plăcintă cu peşte afumat

Plăcintă cu peşte afumat

Pofta buna!

 

Alte retete:

Alge de mare cu susan
Rulade cu legume
Mancare de linte cu orez salbatic
Cocktail Campari Estivo
Ficăţei la cuptor cu cartofi

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*